Kauza DieselGate odštartovala sériu opatrení, ktorých cieľom bolo chrániť kvalitu životného prostredia. Viaceré mestá podnikajú potrebné kroky, aby zabránili zvyšovaniu emisií a obmedzili prístup nebezpečných „dízlov“ do centier miest. Ako sa ale situácia bude vyvíjať u nás nevieme povedať. Automobilová budúcnosť sa však bude sústreďovať predovšetkým na výrobu šetrných automobilov, ktoré neznečisťujú životné prostredie. Napríklad známa švédska automobilka Volvo sa v roku 2019 rozhodla pre radikálnu zmenu, a to, že všetky jej autá budú poháňané elektromotormi. Ak máme záujem zlepšiť kvalitu životného prostredia, priemyselné odvetvie by sa malo zamerať na využívanie elektromotorov.
Delenie elektromotorov
Elektromotory delíme na jednosmerné a striedavé elektromotory. Striedavé elektromotory delíme ešte na asynchrónne a synchrónne motory. Jednosmerné motory delíme na motory s permanentnými magnetmi, s elektromagnetmi, sériové motory, derivačné (paralelné) motory, sériovo-paralelné motory. Každý nový elektromotor sa skladá z pohyblivej časti, ktoré poznáme pod názvom rotor a z pevnej časti, ktorá sa nazýva stator. Prepracovaný dizajn, funkčnosť a šetrnosť – práve tieto vlastnosti charakterizujú kvalitné elektromotory.
Základná definícia elektromotorov
Ak neviete, čo to vlastne elektromotor je, čo-to vám k tomu prezradíme. Jedná sa o elektrické zariadenie, ktoré premieňa elektrický prúd na mechanickú prácu, resp. na mechanický alebo lineárny pohyb. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, opačné zariadenie (zariadenie, ktoré premieňa mechanickú prácu na elektrickú energiu, je dynamo, resp. alternátor.)
Budúcnosť elektromotorov a všeobecne áut, ktoré šetria životné prostredie, je viac než len dobrá. Ak by se chceli prispieť k zlepšeniu životného prostredia, odporúča sa kúpiť si elektromobil, resp. hybrid, ktoré mnohé automobilové koncerny začínajú vyvíjať a vyrábať. Jedným z nich je aj Toyota. Aby sa však elektromobily a hybridy mohli využívať, je potrebné rozšíriť sieť nabíjacích staníc. To je však „hudba budúcnosti“.