Kúpa vozidla, či už nového alebo ojazdeného, so sebou prináša výhody, nevýhody, a aj povinnosti. Kým nové auto je nepoškodené a neopotrebované, vzťahuje sa naň záruka a disponuje väčšou bezpečnosťou, má vyššiu cenu a zvyčajne aj dlhšie čakacie lehoty. Jazdenka je cenovo výhodná a ponuka na trhu naozaj pestrá. Nevýhodou sú vyššie vstupné náklady na servis či prípadné opravy.
Čo je však pri kúpe nového a ojazdeného auta podobné, sú povinnosti jeho majiteľov. Medzi ne patrí prepis a prihlásenie vozidla, poistenie auta a v prípade vozidla mladšieho ako 10 rokov s hodnotou nad 7-tisíc eur stojí za zváženie aj havarijné poistenie.
Bez prepisu a prihlásenia vozidla to nepôjde
Pri prihlasovaní nového vozidla, zmeny držiteľa vozidla v okrese alebo prihlásení vozidla z iného okresu sa držte informácií, ktoré nájdete na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Ak si kúpite nové auto, musíte ho prihlásiť na polícii podľa miesta svojho pobytu do 30 dní od jeho nadobudnutia. Potrebovať budete viacero dokumentov, ako napríklad osvedčenie o evidencii časť II vydané výrobcom, faktúru o jeho nadobudnutí, doklad o uzatvorení pzp, vyplnené príslušné žiadosti a preukaz totožnosti. Je potrebné uhradiť správny poplatok. Pri novom vozidle sa obhliadka nevykonáva.
Povinnosť prihlásiť vozidlo z iného okresu je do 30 dní od jeho odhlásenia pôvodným držiteľom v inom okrese. Takisto musíte predložiť viacero dokumentov a, samozrejme, odovzdať pôvodné tabuľky s evidenčným číslom.
Poistenie auta je nevyhnutnosť
Mať povinné zmluvné poistenie je zakotvené v zákone č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Slúži na uhradenie škody, ktorú spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky na zdraví či majetku.
Jednou z výhod pzp je, že sa dá uzatvoriť online z pohodlia domova, do niekoľkých minút. V Unione môžete využiť možnosť zistenia nezáväznej ceny poistenia. Na to potrebujete vedieť základné informácie, ako napríklad počet ročne najazdených kilometrov a evidenčné číslo vozidla. Na základe neho online kalkulačka vyplní všetky ostatné údaje o aute.
Čo je však dôležité, v rámci povinného zmluvného poistenia si riziká skombinujete tak, ako vám to najviac vyhovuje. K dispozícii sú aj doplnkové pripoistenia v podobe úrazového poistenia vodiča auta, asistenčné služby pre autá i motocykle a poistenie batožiny pre autá.
Už pri zadaní počtu najazdených kilometrov sú pre vás pripravené zaujímavé zľavy. Najazdíte do 8 000 kilometrov ročne? Pri uzatvorení pzp online na vás čaká zľava 15 percent a ak ste poistencom zdravotnej poisťovne Union získate ešte aj dodatočnú zľavu 5 percent.
Kedy sa oplatí havarijné poistenie?
Havarijné poistenie slúži na preplatenie nákladov za opravu vášho auta v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Avšak predstavuje ochranu aj pred stretom so zverou, vyčíňaním vandalov či prehryznutí káblov pod kapotou hlodavcami. V prípade spôsobenia dopravnej nehody či škodovej udalosti sa tak vyhnete plateniu opravy z vlastného vrecka, pretože povinné zmluvné poistenie uhradí náklady iba poškodenému.
Ak ste si zadovážili jazdenku, zrejme riešite, či sa vám oplatí aj havarijné poistenie. Vo všeobecnosti sa odporúča, že minimálne za zváženie stojí pri vozidlách mladších ako 10 rokov s hodnotou nad 7 000 eur. Avšak líši sa to od prípadu k prípadu.
Nemáte istotu, či je pre vás havarijné poistenie výhodné? Poraďte sa s odborníkom, pretože v prípade starších vozidiel s nízkou trhovou cenou môže byť lepším riešením pzp s viacerými pripoisteniami.