5 tipov na zriadenie domácej pracovne

Patríte k čoraz rozšírenejšej skupine ľudí pracujúcich z domova? Potom určite viete, aké ťažké je niekedy nájsť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom, a byť maximálne produktívny. K dobrému time managementu a efektivite vám pomôže aj správne zariadenie domácej pracovne.

  • Začnite nájdením vhodného miesta.

Presúvanie sa z kuchynského stola do detskej izby vášho momentálne neprítomného školáka vám na produktivite nepridá. Najlepšie je, ak máte k dispozícii svoju miestnosť. Pracovňu potom ľahko zariadite už hotovými nábytkovými zostavami, ktoré sú funkčné i elegantné. Ak takúto možnosť nemáte, vydobyte si aspoň malý kútik mimo hlavných peších trás vo vašom byte. Na sústredenú prácu potrebujete hlavne pokoj.

  • Dbajte na výber kvalitnej stoličky.

Sedenie je pre vaše telo statickou záťažou, ktorej by ste sa v podstate mali vyhýbať. Ustavičné jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, úplný nedostatok pohybu postupne vedú k zmenám svalového „korzetu“ a chrbtice, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe seknutia či bolesti. Navyše, správny sed má veľký vplyv aj na vašu produktivitu. Investujte do kvalitnej ergonomickej stoličky.

  • Pracovný stôl je centrom vašej výkonnosti.

Nielen podľa čínskeho učenia feng šuej je stôl centrom vašej sily. Jeho výška, orientácia, šírka či poriadok na ňom majú výrazný vplyv na to, koľko práce dnes urobíte. Štandardný písací stôl by mal byť hlboký asi 60 cm a široký približne 80 cm. Orientácia priamo oproti oknu vám síce poskytne veľa prirodzeného denného svetla, ale vás zároveň dianie vonku bude rozptyľovať. Taktiež platí zlaté pravidlo – na stole majte len to najnutnejšie. Čím menej vecí naň naskladáte, tým menej vás ich bude rozptyľovať.

  • Osvetlenie chráni váš zrak.

Správne umiestnenie a výber svietidiel sa zvyčajne dosť podceňuje. Pritom je málo vecí, ktoré viac ovplyvňujú vaše zdravie a výkonnosť, než kvalitné osvetlenie pri práci. O pracovnom stole bez stolnej lampy by ste ani nemali uvažovať. Dôležité je aj jej umiestnenie – svetlo by malo ideálne dopadať oproti ruke, ktorou píšete. To znamená u pravákov zľava, u ľavákov sprava.

  • Odstráňte neporiadok a nepreháňajte to s dekoráciami

Aj pre podnikateľov v kreatívnej branži platí, že príliš mnoho stimulov pre vašu tvorivosť ju celkom umlčí. Zaveďte pravidlo maximálne troch inšpiratívnych doplnkov, ktoré podľa chuti striedajte. Obmedzte hromadenie papierov, káblov a zbytočností na stole.

Vytvoriť si svoju oázu produktivity nie je ťažké. Dá sa to v malom priestore i samostatnej pracovni. Inšpirujte sa nábytkovými zostavami na mt-nabytok.sk a vyberte si jednu podľa svojich predstáv.