Ceny energií – čo s nimi?

Začiatkom tohto roka nejeden z nás vyvaľoval oči, keď uvidel nové ceny elektrickej energie. Prečo tie ceny stále rastú?

Faktúry za elektrickú energiu spôsobili poriadny rozruch. Mnohých nepríjemne prekvapil neočakávaný nedoplatok, čo vyvolalo vlnu pobúrenia, a tak sa veci začali riešiť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nakoniec zmenil ceny, a tie by mali už byť správne a všetkým vyhovovať.

Ako sa zmenili ceny?

Väčšia z nás môže byť šťastná, lebo ceny boli nakoniec pre majoritu spotrebiteľov znížené. Ak ste aj vy boli jedni z tých nešťastníkov, ktorých sa táto kauza dotkla, bude vás čakať nová faktúra s novými cenami a sprievodným listom vysvetľujúcim situáciu.

Pre domácnosti a kurenárov sú ceny nižšie ako v roku 2016, jedine v prípade firiem cena mierne vzrástla.

Nebuďte závislí od elektrární

Po takýchto kauzách, alebo v prípade že zažijete nejaký ten deň bez prístupu k elektrickej energií si uvedomíte, aká je elektrina pre nás v dnešnej dobe životne dôležitá. Čo by ste povedali na to, keby ste niekde v garáži mali vlastnú malú elektráreň? Elektráreň, pri ktorej nebudete riešiť kauzy s cenami, elektráreň, vďaka ktorej budete nezávislí od vonkajšieho sveta. Takéto výhody ponúka generátor.

Ako to funguje?

Generátor je zariadenie, ktoré vyrába z nejakého fosílneho paliva, obyčajne nafty, elektrickú energiu. Takéto zariadenie postavíte niekam do garáže, a v prípade že z akéhokoľvek dôvodu budete potrebovať svoju vlastnú energiu, tento zdroj vám bude k dispozícií. Ak si uvedomíte, že energia ktorú si vyrobíte sami je lacnejšia, výhodnejšia, ako tá z elektrárne, alebo zažijete nepríjemný výpadok prúdu, jednoducho zapnete generátor a máte po probléme. A ten pocit, že ste úplne nezávislí od okolitého sveta je na nezaplatenie. Kým v minulosti to bola výsada veľkých firiem, ktoré potrebovali byť zabezpečené pre prípad výpadku elektriny, dnes sú elektrocentrály úplne bežné a doma ich môže mať naozaj každý.