Chiptuning nie je len o zvýšení výkonu. Vaše auto bude aj úspornejšie

Mať auto, to si vyžaduje nemalú investíciu. A nielen pri jeho kúpe, ale aj pri jeho prevádzke. A keď už má auto nejaké roky za sebou, okrem bežných nákladov na prevádzku, akými je tankovanie a pod., sa čoraz častejšie vyskytujú aj náklady na servis.

Vyšší krútiaci moment má pozitívny vplyv aj na spotrebu

Každý majiteľ auta tak určite ocení, keď má možnosť čo to ušetriť. Či už pri nejakom servisnom úkone, napríklad pri oprave ABS, alebo (čo je ešte lepšie) pri bežnej prevádzke vozidla. A práve jednému takémuto spôsobu šetrenia každodennou prevádzkou vášho auta sa teraz budeme venovať.

Hovoriť budeme o chiptuningu. Tí z vás, ktorí vedia o čo ide, si teraz zrejme predstavili v prvom rade vyšší výkon. Chiptuning však nie je len o výkone. Dokáže taktiež znížiť spotrebu vášho vozidla a to až o 15 %. Je to jednoducho vďaka tomu, že chiptuning vám prinesie aj vyšší krútiaci moment pri čiastočnej záťaži. Ak náhodou neviete, čo chiptuning je, v skratke vám to vysvetlíme.

Že neviete, čo je to chiptuning?

Funkcie motora ako napríklad vstrekovanie paliva, nastavenie zapaľovania, reguláciu otáčok a plniaceho tlaku, lambda reguláciu, či kontrolu emisií má na starosti riadiaca jednotka motora. Pracuje na základe údajov, ktoré v reálnom čase získava a vyhodnocuje z motora a taktiež na základe nastavení svojho softvéru.

Chiptuning je optimalizácia parametrov a softvéru riadiacej jednotky motora. Sériová riadiaca jednotka a jej nastavenie je totižto plné kompromisov, kvôli čomu využíva potenciál motora len zhruba na 60 %.

Vďaka chiptuningu tak môžete využiť potenciál motora vo vašom aute naplno. Samozrejme, nehrozí žiadne riziko poškodenia, či skrátenie jeho životnosti. Nemenia sa ani núdzové programy, diagnostika vozidla, či intervaly údržby. Chiptuning je tak bez akýchkoľvek nežiaducich vplyvov.

Zdroj obrázka:

Autor: AS photostudio / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *