Podmienené formátovanie v Exceli

Možno to znie zložito, ale je to jednoduchšie, ako sa zdá. Podmienené formátovanie je prirodzený proces v Exceli, s ktorým sa bežne stretnete. Slúži na to, aby ste si zvýraznili dôležité informácie v tabuľke, a to pridaním vlastného vzorca do pravidla už spomínaného podmieneného formátovania.

 

Pomôže najmä pri štatistikách

 

Prečo je to tak? Lebo vstavané pravidlá to v Exceli nedokážu. Preto to musíte urobiť – obrazne povedané – za nich. Tento proces dokážeme spracovať pomocou vzorca. Najlepšie bude, keď si to uvedieme priamo na príklade.

 

Predstavte si, že ste manažérom firmy a vediete si evidenciu mien zamestnancov v Exceli. V hárku si chcete zaznačiť, komu ste poslali blahoželanie k narodeninám a tieto informácie uvidíte vďaka použitému vzorcu podmieneného formátovania. Prvé pravidlo sa nachádza v stĺpci „A“ a formátuje narodeniny. Druhé pravidlo v stĺpci „C“ formátuje bunky hneď po zadaní písmena „Y“, ktoré označí, že blahoželanie k narodeninám ste už odoslali.

 

Jednoduché vytvorenie

 

Takto to môže fungovať na čokoľvek, vaše pravidlá si však musíte najskôr naformátovať a to prostredníctvom záložky Domov -> Podmienené formátovanie -> Nové pravidlo. Po vyskočení dialógového okna použijete vzorec na určenie konkrétnych buniek, ktoré sa majú formátovať. Je na vás, ktoré to budú.

 

Do zvyšných častí si volíte formáty, aké chcete vy. Či už ide o farbu, alebo štýl písma, zvolíte si to, čo chcete, aby podmienené formátovanie urobilo. Rovnako si môžete zvoliť orámovanie, typ bunky, výplň či farbu textu.

 

Mnoho spôsobov využitia

 

Na čo môžete tento spôsob využiť? Okrem spomínaných narodenín to využívajú aj firmy, ktoré potrebujú, aby sa im jednorazovo vysvietili všetci, ktorí majú splatnosť faktúry k dnešnému dňu. Rovnako, ak pri databáze zamestnancov máme aj funkciu a typ oddelenia a potrebujeme selektovať iba konkrétny typ. Pomocou tejto funkcie sa to dá jednoducho vytvoriť či mnoho ďalšieho.

 

Tento spôsob je opäť skvelou možnosťou v Exceli, ktorá vám umožňuje vašu prácu vykonávať jednoducho a rýchlo a za pomoci efektívneho formátovania. Netreba na to žiadne špeciálne matematické zručnosti – len chuť analyticky, logicky a kreatívnejšie myslieť.