Prečo ľudia v posledných rokoch pracujú prostredníctvom laptopov?

 

Čoraz viac a viac firiem kupuje svojim pracovníkom laptopy namiesto desktopov. Prečo to robia?

 

Nie je to tak dávno, čo bolo priam až nemysliteľné, aby ľudia v práci využívali niečo iné, než bol klasický stolný počítač, desktop. V posledných rokoch však narastá popularita laptopov, teda notebookov, ktoré v niektorých firmách vytláčajú počítače. Čoraz viac veľkých firiem si necháva vyrábať laptopy na zákazku, presne podľa parametrov, ktoré potrebujú. Iný laptop je totiž vhodný pre grafikov a iní pre napríklad novinárov.

 

Narastajúcu popularitu takzvaných pracovných laptopov, ako sa označujú, si všimli aj veľkí hráči na trhu, ktorí si uvedomili obrovský potenciál tohto segmentu. Dnes každoročne prinášajú veľké spoločnosti ako sú Lenovo, HP, Dell či Apple laptopy, ktoré sú určené a aj označované ako notebooky primárne na prácu. Svojimi parametrami a hardwareovým vybavením sa líšia od napríklad hráčskych notebookov. Prinášajú veľa kvality za dobré peniaze.

 

Aké sú však dôvody, pre ktoré uprednostňujú firmy a pracovníci laptopy pre desktopmi? Faktorov je niekoľko. Tým azda najzávažnejším je mobilita. Ak napríklad cestujete za klientami a chcete im ukázať výsledky vašej práce či spoločne s nimi nakresliť napríklad nejaký návrh, je kvalitný laptop o dosť praktickejší, než nepraktický desktop, ktorý si nikam neprenesiete. A vďaka neustále znižujúcej sa váhe notebookov to, že ho máte v taške vôbec nepocítite.

 

Ďalším veľkým dôvodom, ktorý hovorí v prospech laptopov je ich jednoduchosť. Laptopy majú tri veci v jednom – „krabicu“, monitor a myš. Nemusíte si nič dokupovať, zapájať káble, všetko máte v jednej kilogram vážiacej „škatuli“. Nemusíte riešiť zložité nastavenia. Laptopy pritom toho zvládnu viac, než len napríklad grafické.

Radi roztáčate automaty v Casino Euro alebo pozeráte filmy? Pre moderné laptopy to nepredstavuje žiadny problém.

 

Posledným z veľkých dôvodov, ktorý hovorí v prospech laptopov je, možno trochu prekvapujúco, cena. Hoci stále platí, že za tie isté peniaze dostanete hardwarovo kvalitnejší počítač, pri desktopoch prichádza ku ďalším investíciám. Treba kúpiť kvalitnú klávesnicu, myš, monitor, webkameru a to všetko môže navýšiť cenu celej súpravy o stovky eur. Aj cenu spomína riaditeľ Laptop Online Editorialu Avram Piltch, ako jeden z dôvodov prečo investovať do pracovného biznis laptopu.

 

„Najlepšie biznis laptopy v sebe kombinujú špičkové funkcie pre produktivitu s tenkým tvarom a dlhou životnosťou batérie,“ objasňuje Desire Athow z TechRadaru. Dnes sa dá kvalitný laptop pre prácu kúpiť už za sumu pod tisíc euro, čo je suma, za ktorú si zrejme kvalitný desktop i so všetkým ostatným nevyhnutným príslušenstvom asi nekúpite. A takto získate tenký, prenosný a ľahký počítač, ktorý využijete aj pre iné činnosti, než je práca.