5 tipov na správnu starostlivosť o záhradný nábytok

Záhradný nábytok je neoddeliteľnou súčasťou našich záhrad, ale aj altánkov, terás alebo balkónov. Aby bol pekný a v skvelom stave čo najdlhšie, je dobré sa oň patrične starať. Samozrejme, záleží aj na materiáli, z ktorého je záhradný nábytok zhotovený. Tomu je potrebné správnosť starostlivosti prispôsobiť. Tu je päť tipov, ktoré vám v starostlivosti oň pomôžu.

1. Nátery dreveného nábytku – drevený nábytok by sme mali pravidelne ošetrovať nátermi proti hubám, škodcom a poveternostným vplyvom. Ide o rôzne lazúry, laky, ktoré dokážu drevo po dlhý čas zachovať vo svojom pôvodnom peknom vzhľade. Zvoliť si môžete bezfarebné aj rôznofarebné varianty, a tak si nábytok prispôsobiť aktuálnej požiadavke.

2. Oprava nábytku ihneď – ak si všimnete, že sa vám záhradný nábytok začína kaziť, konajte hneď. Nenechávajte pôsobiť škodcov alebo drevokazné huby o týždne dlhšie. To isté platí, aj keď máte záhradný nábytok kovový alebo umelohmotný. Akonáhle spozorujete, že vám vypadol nit, praskla nejaká časť, riešte nápravu čo najrýchlejšie, aby sa škody nezväčšili.

3. Buďte k záhradnému nábytku šetrní – neznamená, že záhradný nábytok môže poškodiť len zima, vlhko a škodcovia. Vždy sa chovajte k nábytku ohľaduplne, používajte pod poháre prestierania, rovnako tak pri jedle použite servírovaciu tácku, zvlášť keď grilujete a používate korenené omáčky, ktoré farbia, ale popíjate červené víno.

4. Čistenie nábytku – po skončení sezóny pred zazimovaním nábytku ho starostlivo očistite. Ak prídete na praskliny alebo škodcov, hneď jednajte. Zazimovať je dôležité len skvele ošetrený záhradný nábytok.

5. Nábytok schovávajte na suché miesto – akonáhle prídu mesiace, kedy záhradný nábytok využívate minimálne alebo vôbec, dajte ho na suché miesto. Do garáže, na povalu, do zimnej záhrady… Pokiaľ nemáte vhodné priestory, kúpiť si môžete ochranné návleky, do ktorých môžete kreslá, stoličky, stoly zabaliť. Alebo použite veľkú nepremokavú plachtu.

Drevený nábytok si žiada najväčšiu starostlivosť. Naopak najľahšiu prácu budete mať s umelým záhradným nábytkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *