Aké výhody a nevýhody prináša práca z domu?

Ak zvažujete prácu z domu, častejšie nazývanú aj home office, mali by ste sa zamyslieť nielen nad výhodami, ale aj úskaliami, ktoré prináša. Situácia z predchádzajúcich rokov nás prinútila vytvoriť si pracovný kútik v pohodlí svojho domova. Na začiatku sa mohlo zdať, že má len klady, no v niektorých prípadoch už začala zasahovať do súkromného života. Prečítajte si, aké výhody i nevýhody prináša a zistite, pre koho je vhodná. 

Pre koho je práca z domu vhodná? 

Zoznam povolaní, ktoré môžu pracovať z domu sa vplyvom nových moderných technológií stále rozširuje. Najčastejšie sa spája s kreatívnymi odvetviami ako grafik, web dizajnér či spisovateľ. Takisto aj s technickejšie zameranými zamestnaniami ako softvérový vývojár, programátor či dátový analytik. 

Po dohode so zamestnávateľom si prácu z domu môžete vyskúšať aj ak pracujete mimo týchto sektorov. Ľahšie ho presvedčíte, keď budete dodržiavať pravidlá, ktoré ste si nastavili. Napríklad ak je vaša televízia zapnutá, ani počas pracovnej doby vám neunikne žiadny športový prenos alebo obľúbený program, no určite klesne vaša produktivita. A ak si to zamestnávateľ všimne, o benefit prídete. 

Zdroj: Pexels.com

Výhody 

Nemusíte dochádzať

Vďaka práci z domu ušetríte čas, ktorý by ste inak strávili niekde v zápche alebo v MHD či v meškajúcom vlaku. Ušetrené minúty využijete na svoje koníčky aj dlhší spánok. Svoju prácu môžete takisto vykonávať po celom svete, nielen z pohodlia domova. 

Viete si prispôsobiť pracovný čas

Svoju pracovnú dobu viete ľahšie prispôsobiť aj iným aktivitám. Vďaka tomu, že ušetríte čas cestovaním, si môžete „nadrobiť“, a tým mať poobede dlhšie voľno. 

Nevyrušuje vás hluk v kancelárii

Práca, ktorú by ste v kancelárii robili bežne 8 hodín, doma možno spravíte rýchlejšie. Ruch na pracovisku totiž znižuje pracovný výkon či odpútava pozornosť. Síce vám zrejme bude chýbať pondelkové klábosenie po víkende, no odmenou bude pokoj. Doma si môžete k práci pustiť vaše obľúbené pesničky, ktoré vás motivujú k vyššiemu pracovnému nasadeniu.

Pohodlnejšie oblečenie

Už žiadne vypasované kostýmy, nepohodlné košele či spustené očká na pančuchách. Oblečiete si, čo chcete a v čom sa cítite pohodlne. Takisto ušetríte aj na nakupovaní oblečenia. Kúsky, ktoré vlastníte totiž len tak ľahko nevynosíte. 

Ušetríte na obedoch

Keď si spočítate, koľko ste minuli v reštauráciách za obedy, zrejme vám vyjde hrozivé číslo. Ak si pri práci z domu budete variť, väčšina z týchto peňazí ostane vo vašom vrecku. A možno sa vďaka tomu začnete aj zdravšie stravovať.

Zdroj: Pexels.com

Nevýhody

Chýba sociálny kontakt

Aj to bezvýznamné klebetenie počas obednej prestávky vám po čase začne chýbať. I ten najväčší introvert sa totiž musí raz za čas socializovať.

Ťažšie sa sústredíte

Počas práce z domu, keď na vás šéf nevidí, sa často pristihnete pri nezmyselnom sledovaní sociálnych sietí. Takisto vás môže viac lákať ponocovanie či dlhé vyspávanie. Oboje vás odvádza od práce a ničí vám sústredenie.

Hrozí stereotyp

Každodenná rutina vás časom omrzí, najmä tá pri práci z domu. Ak nemáte iné aktivity, všetky dni sú úplne rovnaké a zrazu si uvedomíte, že ani neviete, ako ubehol mesiac odkedy ste zažili niečo zaujímavé.  

Hranica medzi súkromím a prácou sa zmenšuje

Pristihli ste sa, že na pracovný e-mail odpisujete neskoro večer? Celý deň ste v podstate v jednom veľkom pracovnom kolotoči? Na pracovné povinnosti si vymedzte presný čas a priestor, inak si neoddýchnete. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *