Fotopasce ako hobby, pomocníci aj ochrancovia

Stretávame sa s nimi stále častejšie. Tieto dnes už technicky veľmi vyspelé zariadenia pomáhajú aj bavia. Sú cenovo stále dostupnejšie, takže sa hodia pre hobby aktivity, aj ako náhrada rôznych bezpečnostných kamerových systémov.

S fotopascou za utajenou prírodou

V prírode nám zostáva mnohé utajené. Aj keď chodíme denne do lesa, možná sa nám nikdy nepodarilo vidieť líšku či sovu. S niektorými zvieratami sa zoči-voči ani stretnúť nechceme. Príroda má svoje tajomstvá, ktoré hneď tak niekomu neodhalí. Musíme sa skutočne snažiť. Pomocníkom sú práve fotopasce. Vďaka nim dokážeme získať exkluzívne fotozábery či videozábery a nezastaví nás ani nedostupný terén či noc. So všetkými týmito náročnými podmienkami fotopasce počítajú a sú na ne pripravené.

Čo presne je fotopasca?

Fotopasce sú vlastne fotoaparáty či videokamery, ktoré sú však pripravené na to, aby fungovali bez obsluhy a súčasne dokázali obstáť aj v náročných podmienkach. V daždi, v mraze a v snehu, za búrky aj prudkého slnka. Sú konštruované tak, aby nepotrebovali elektrickú energiu. Niektoré je nutné dobíjať či im meniť baterky, iné sme schopní pripojiť na solárne dobíjanie a vďaka tomu sú dlhodobo sebestačné. Fotopasce sú tiež veľmi úsporné. Spustia sa len vo chvíli, kedy zaznamenajú vo svojom okolí pohyb a na základe tohoto impulzu urobia snímok či natočia video.

Tieto zariadenia sú odolné proti mechanickému poškodeniu, ale taktiež sa snažia byť nenápadné, aby nelákali zlodejov, ale ani neodplašili pozorovaný objekt.

Komunikujú s nami. Dokážu nám poslať upozornenie na to, že zaznamenali snímok, alebo video. Správu posielajú za pomoci e-mailovej správy a cez MMS. Môžu byť s WiFi, prípadne sa do nich dá vložiť GSM karta.

Moderné fotopasce robia veľmi kvalitné fotosnímky aj videá

Kvalita je dnes veľmi vysoká, bežné sú HD video zábery. Vždy samozrejme záleží na konkrétnom zariadení. Tieto snímky robia fotopušky, ako sa fotopasce taktiež nazývajú, aj za zhoršenej viditeľnosti a potme. Integrovaný blesk dokáže ľudí a zver zaznamenať aj po tme bez toho, aby zariadenie prezradilo svoju prítomnosť. Behom dňa kvalitné fotopušky urobia snímok aj na vzdialenosť 20 metrov a pohyb zaznamenajú v zornom uhle od 50 až do 180 stupňov u fotopasce Moultrie Panoramic 180i.

TIP: Fotopasce spolu s kvalitným príslušenstvom predáva e-shop eFotopasce.sk. Firma má 20 ročnú tradíciu a skúsený personál, ktorý rád poradí s výberom vhodného zariadenia. Tie sú však veľmi sofistikovane roztriedené už v e-shope, takže sa rýchlo zorientujete a nájdete presne ten typ, ktorý vám bude vyhovovať. Fotopascu vám e-shop odošle už do 24 hodín od objednávky.

Keď fotopasca pomáha

Milovníci prírody fotopasce milujú. Umožňujú im pozorovať bez osobnej prítomnosti a odhaľovať tajomstvá prírody. Nevyhnutnosťou sú fotopasce pre prírodovedcov aj ochrancov prírody. Potrebujú ich ornitológovia aj lesníci. Tí dokážu vďaka fotopascám spočítať zver, zistiť škodnú revíru, odhaliť pytliakov, ale aj naplánovať lov nadpočetnej zveriny. Sú užitočné pre včelárov, aj farmárov. Fotopasce pomáhajú chrániť prírodu aj lesný majetok.

Stále častejšie však nahradzujú rôzne bezpečnostné kamerové systémy. Veľmi často ich využíva polícia. Ale nielen tá. S obľubou ich používa miestna samospráva. Máte neustále vykradnutú chatu? Chatári a chalupári stále častejšie inštalujú fotopasce, ktoré potom pomáhajú odhaliť zlodeja. Podobne vám môže fotopasca pomôcť s ochranou ďalšie majetku. Či už súkromného, alebo firemného. Veľmi jednoducho sa inštaluje, jej poloha sa dá kedykoľvek zmeniť, nepotrebuje elektrickú energiu a vytvára snímky, na ktorých rozoznáte tváre aj poznávacie značky.