Fungovanie atramentových a laserových tlačiarní v skratke

Atramentové a laserové tlačiarne jednoznačne kraľujú v rozšírenosti medzi rôznymi typmi tlačiarní. Preto je aj pre väčšinu ľudí základným rozhodovaním pri výbere tlačiarne to, či sa rozhodnúť pre atramentovú, alebo laserovú tlačiareň.

O rozdieloch medzi týmito typmi tlačiarní už vie zrejme každý

Zrejme každý už počul, že laserové tlačiarne sú vhodnejšie ak chcete tlačiť výlučne dokumenty a prípadne jednoduchšiu grafiku a atramentové sú naopak jedinou voľbou v prípade, že chcete tlačiť aj fotografie. A taktiež už zrejme každý počul, že tlač s náplňami do tlačiarne Canon je nákladnejšia ako v prípade laserových tonerov tej istej značky, keďže jeden toner vytlačí násobne viac strán ako atramentová náplň.

Toľko k základným faktorom, ktoré najčastejšie vplývajú na to, pre ktorý typ tlačiarne sa človek rozhodne. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým aké sú technické rozdiely vo fungovaní týchto dvoch druhov tlačiarní?

Aké sú princípy fungovania atramentových a laserových tlačiarní?

Pri atramentových tlačiarňach je farba uložená v podobe atramentu v atramentových náplniach, prípadne v zásobníkoch, ktoré sú pevnou súčasťou tlačiarne. Na papier sa atrament prenáša v podobe miniatúrnych kvapiek.

Tento prenos atramentu funguje dvoma spôsobmi. Najpoužívanejším je termálny prenos, pri ktorom sa atrament zahrieva a vznikajú mikroskopické bublinky farby, ktoré vystreľujú na papier. Firma Epson má vo svojich tlačiarňach patentovanú piezoelektrickú technológiu. Súčasťou atramentových kanálikov je v takýchto tlačiarňach piezoelektrický kryštáľ. Ten funguje v podstate ako maličká pumpička, ktorá vystreľuje atrament na papier.

A ako fungujú laserové tlačiarne? V nich je farba uložená v toneroch v podobe prášku. Na papier sa prenáša pomocou statickej elektriny. Celé fungovanie laserových tlačiarní je vlastne o priťahovaní opačne nabitých častíc, ktoré sa k sebe prilepia.

Zdroj obrázka:

Autor: Just Life / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *