Microsoft údajne v pondelok potvrdí akvizíciu Mojangu

Správy ohľadom plánovanej akvizícii Mojangu, tvorcu populárnej hry Minecraft, Microsoftom sa vynorili na začiatku tohoto týždňa, krátko po tom, čo Apple predstavil novú generáciu iPhone 6.

Reuters tvrdí, že finálna suma akvizície sa má pohybovať okolo 2,5 miliardy dolárov, a že Microsoft potvrdí obchod v pondelok. Aj napriek tomu, že existuje celý rád dôvodov prečo si chce Microsoft zabezpečiť práva na hru Minecraft, niektorí analytici a vývojári veria, že pravým dôvodom je Windows Phone.

Minecraft je neuveriteľne populárna hra na mobilných platformách (iOS, Android), na všetkých platformách číta viac než 100 miliónov hráčov. V súčasnej dobe však nie je dostupný na Windows Phone, a potenciálna akvizícia Microsoftom by mohla znamenať, že hra si cestu k platforme nájde. To však nemusí byť jediný dôvod k akvizícii, Microsoft tiež môže vytvoriť pre svoje platformy Windows, Windows Phone a Xbox verzie hry, ktoré budú obsahovať “prémium” funkcie, ostatné platformy teda budú podradené.

Markus Persson, tvorca hry Minecraft a CO-Founder spoločnosti Mojang vždy kritizoval prístup Microsoftu k Windows 8, spolu s malým tržným podielom Windows Phone na trhu. “Dostal som e-mail od Microsoftu, kde mi ponúkajú pomoc s certifikáciou Minecraftu pre Windows 8. Povedal som im nech sa prestanú pokúšať zruinovať PC ako otvorenú platformu”, tvrdí Persson v skoro dva roky starom tweete.

Persson môže byť kritický, ale posledné správy naznačujú, že sa s Microsoftom pred niekoľkými mesiacmi zblížil, aby preskúmala možnosť predaja. Aj keď je  nemožné povedať presne to, čo Microsoft plánuje s Minecraftom, zdá sa, budeme sa to čoskoro dozvieme.