Mobilné telefóny takmer nepúšťame z rúk: Čo ste o nich nevedeli?

Mobilné telefóny sa stali úplnou samozrejmosťou, bez ktorej by sme sa už len ťažko obišli. Čo tak sa ale dozvedieť o nich nejaké zaujímavostí? Máme pre vás niekoľko faktov o mobiloch, ktoré ste určite nevedeli.

Plávajúce mobily

Vo Veľkej Británii prišli so zaujímavými zisteniami. Spočítali, že až 100 000 mobilov ročne spadne do záchodovej misy. To už veru stojí za úvahu, či ich tam vôbec brať. Na svete má dokonca viac ľudí mobilné telefóny ako funkčnú toaletu. Bohužiaľ, na mobiloch, ktoré máme takmer stále v rukách, sa nachádza 18-krát viac baktérií, ako by sme objavili na záchodovej mise.

Mobil náš každodenný

V Číne je viac ľudí, ktorí používajú internet na mobile ako cez klasický počítač. Väčšinu doručených správ prečítame do troch minút od príchodu. Človek priemerne odomkne mobilný telefón a pozrie sa naň až 110-krát denne. Väčšinou je to celkom zbytočne a len zo zvyku. V Japonsku je 90 % mobilov vodeodolných, pretože si ich ľudia chcú brať do sprchy i vane. Od svojho mobilu však môžete byť aj závislý. Strach z toho, že ho stratíte alebo nebudete mať signál, má aj svoju presnú diagnózu – nomofóbia.

Kúsok z histórie

Autorom úplne prvého mobilného telefónu je Martin Cooper, ktorý ho spustil do prevádzky v roku 1973. Mobilný priemysel je najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie vôbec. Vývoj mobilov ide stále obrovskou rýchlosťou dopredu. Súčasné mobily majú väčší výkon ako počítače, ktoré sa použili pre pristanie Apollo 11 na Mesiaci. Dokonca už niektorí vedci pracujú na spôsobe, ako sa budú dať mobilné telefóny nabíjať pomocou moču. Spomínate si na nesmrteľnú Nokiu 1100? Týchto pomocníkov sa predalo viac ako 250 miliónov kusov. Zaradila sa tak medzi najpredávanejšiu elektroniku v histórii vôbec.