Modelárstvo ako hobby nie je za zenitom. Hitom sú RC modely

Na svoju modelársku vášeň často spomínajú starý otcovia aj otcovia. Napriek tomu nehovoríme o žiadnom retro hobby, pretože má priaznivcov aj medzi súčasnými deťmi a mladou generáciou všeobecne. A rozhodne nejde len o krátkodobý výstrelok.

Koniec minulého storočia, alebo ak chcete tisícročia, vychoval skutočne veľké množstvo modelárov. Či už skladali iba papierové modely z časopisu ABC, alebo zabrúsili ďalej, k plastikovým alebo napríklad aj k dreveným modelom. Túto vášeň dokázali títo starí modelári preniesť aj na súčasnú generáciu, alebo jej prepadla úplne sama. Modelárstvo je na tom podobne ako ďalšie hobby, ktoré by sme mohli v dobe počítačových hier považovať za retrozábavu – je to napríklad hranie spoločenských stolných hier. Podobne ako modelárstvo, tak aj spoločenské stolné hry prechádzajú obrovským vývojom, vďaka čomu rozhodne nie sú retro zábavou, ale naopak zábavou modernou. Stále nové mechanizmy, technológie, dokonalý dizajn – to všetko túto zábavu udržalo modernou aj pre súčasnú veľmi náročnú mladú generáciu.

Pre rodičov je modelárstvo šanca, ako udržať deti chvíľu aj v off-line svete. A často to vítajú aj samotné deti. Práca rukami sa dnes stáva zážitkom a pri modelárstve si ju užijeme do sýtosti. Dnes láka predovšetkým RC modelárstvo. Zábava uňho nekončí tým, že si model postavíme. Predstavuje nekonečné hodiny hry a zábavy následne. Modelárstvo je zábava, ktorá spája generácie – posadí za jeden stôl rodičov s deťmi, robí následne zábavnejšími vonkajšie aktivity, a to práve v spojitosti s RC modelárstvom, teda s rádiovo riadenými modelmi.

Kde sa teda modelárstvo dnes nachádza a o aké model je záujem?

Záleží vždy na tom, koľko ste ochotní do modelárstva investovať. Stále je možné zostať u papierových modelov, u ktorých je veľmi priaznivá cena. Sú vhodné tiež na úplne prvé zoznamovanie sa s novým koníčkom. Kto to však myslí z modelárstvom vážne, siahne po moderných plastikových stavebniciach. Hitom sú predovšetkým tradične rôzne stroje – predovšetkým autá, motorky, lietadlá, vrtuľníky, vojenská technika a záchranárske vozidlá, železničná technika, vesmírna technika, lode a ponorky, ale aj rôzne stavby. Môžu vás zaujať diorámy – či už rôznych miest vojenských bitiek, či krajiny obecne. Ani rôzne figúrky nemusíte kupovať hotové, ale dajú sa zostavovať ako stavebnice.

Špeciálnou kategóriou sú rôzne zberateľské modely. Teda zaujímavé, obvykle hotové modely. Ponuka je veľká a zberatelia sa väčšinou špecializujú na jednu či na niekoľko kategórií modelov. Výrobcovia modelov ponuky neustále rozširujú, takže ide o nikdy nekončiacu zábavu. Špecializovať sa môžete aj na vybrané mierky modelov, či už tie menšie, alebo naopak väčšie.

Zberatelia sa špecializujú na autá, nákladné autá a kamióny, bojovú techniku, poľnohospodársku, lesnú a stavebnú techniku, lietadlá, formule a závodné autá, železničné modely, autobusy a električky… V podstate na niektorú z bežných kategórií modelov. Hitom sú tiež military figúrky. Peckamodel.sk, špecializovaný e-shop pre modelárov, ponúka dokonca aj modely pre najmenších zberateľov, či zaujímavé zberateľské prívesky a kľúčenky.

Absolútnym hitom medzi modelmi sú RC modely. Ide o rádiovo riadené funkčné modely, ktoré sa obvykle pohybujú už vo výrazne vyšších cenových kategóriách. Výsledok je však famózny. Predstavte si, že si zostavíte kompletne funkčný model Mini-Z 4×4 Land Rover Defender 90 Autobiography RTR s RC vybavením, vďaka ktorému toto vozidlo následne rozpohybujete. Možná vás bude fascinovať niečo iné. Môžu to byť RC motorky, RC lode, RC traktory, samozrejme RC autá. Práve tie sú najžiadanejšou kategóriou medzi RC modelármi. Autá na diaľkové ovládanie už fascinujú niekoľko generácií a asi ešte dlho fascinovať neprestanú. Dnes sú však veľkým hitom i RC kvadrokoptéry a drony.

V Peckamodel.sk vám však k RC modelom ponúknu aj rôzne príslušenstvo. Servá, nabíjače, palivo, mazivá a aditíva, akumulátory, prijímače a ďalšie potreby.

Modelárstvo ako užitočný koníček

Modelárstvo môže byť finančne náročný koníček. Záleží na tom, s akou vášňou mu prepadnete. Na druhú stranu je to krásny koníček, vďaka ktorému dokážete nadviazať nové priateľstvá, zlepší vašu zručnosť, rozšíri znalosti. Modelárske krúžky patria i dnes medzi tie najvyhľadávanejšie a tam, kde nie sú dostupné, sa organizátori krúžkov pre deti snažia zohnať tých, ktorí by tieto krúžky viedli. Aj v dobe počítačových technológií a sociálnych sietí existujú aktivity, ktoré dokážu deti prilákať. A takou je práve modelárstvo.

Láka statické aj funkčné modelárstvo. Z mladých modelárov vyrastajú dizajnéri, architekti a odborníci v technických profesiách. Obľúbené je automobilové, letecké, lodné, železničné aj kozmické modelárstvo. Či už ide o plastikové statické modely, alebo funkčné RC modely. Deti dokážu vďaka modelárstvu získať zručnosť a znalosti. Pre dospelých je spôsobom, ako sa odreagovať aj sa zbaviť stresu. Modelárstvo rozvíja jemnú motoriku, či ju udržuje v perfektnom stave. S vekom ju strácame a práve touto špecifickou činnosťou, stavbou modelov, ju dokážeme udržať v kondícii.

Láka vás modelárstvo a nemáte s ním skúsenosti?

Začnite trebárs jednoduchšími plastikovými modelmi. Vyskúšajte si svoju zručnosť a zoznámte sa ich prostredníctvom s modelárskym sortimentom aj s technológiami, ktoré sa pri ňom používajú. Overte si svoju trpezlivosť. Následne sa môžete pustiť do RC modelárstva, ktoré však už je náročnejšie a tiež nákladnejšie. Čím ohúrite svoje deti? U tých menších vedú RC autá – tie moderné, ale aj veteráni. Puberťáci sú fascinovaní kvadrokoptérami, ale tiež dronmi. Určite je z čoho vyberať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *