Ako si vybrať vhodný držiak na televízor

Televízia je nevyhnutnou súčasťou každého interiéru. Pri umiestňovaní televízora však musíme vyriešiť otázku, aké miesto bude zastávať a ako ho na tomto mieste ukotvíme. Či ho položíme na televízny stolík, zafixujeme na stenu, prípadne zvolíme iné alternatívne možnosti. Spôsobov je dnes neúrekom, pričom ich počet podmieňujú televízne stojany. Tých je na trhu veľké množstvo druhov a ostáva len správne si vybrať jeden z nich.

Televízne stojany sú prispôsobiteľné na uhlopriečku, ale limitované hmotnosťou televízie

Dnes je už len históriou vyberať televízny držiak podľa uhlopriečky televízie. Tento parameter už nehrá prakticky žiadnu rolu, keďže väčšina držiakov sa vyrába ako univerzálne riešenie prispôsobiteľné na široký interval uhlopriečok pokrývajúci väčšinu veľkostí bežných televízorov. Oveľa dôležitejšie je vedieť presnú váhu televízie a následne si podľa nej zvoliť správny stojan. Každý model má totiž určitý limit nosnosti. Niektoré zvládnu udržať 40 kg, iné až viac než 100 kg.

VESA štandard

Ďalšou dôležitou vlastnosťou televízie podieľajúcou sa na správnom výbere stojana je štandard VESA. Jedná sa v podstate o veľkosť rozteče, prostredníctvom ktorej je možné televíziu nasadiť na stojan. Tento údaj vyhľadajte v charakteristikách vašej televízie, a až potom sa pustite do výberu konkrétneho držiaka. Mnohé z držiakov sú však opäť nastaviteľné, a preto sú kompatibilné s celým intervalom rozmerov rozteče popísaným štandardom VESA.

Všímajte si veľkosť základnej dosky držiaka

Pri výbere držiaka na televíziu si všímajte aj veľkosť jeho základnej dosky, teda podstavy pevne spojenej so stenou, prípadne ramenom. A to z dvoch dôvodov. Tým prvým je, aby sa držiak veľkostne zmestil do plochy vyčlenenej na jeho inštaláciu. Druhým je samotná stabilita. Vo všeobecnosti pri nástenných držiakoch platí pravidlo, že väčšia základná doska znamená väčšiu stabilitu. Preto logicky musia mať televízne držiaky väčšie zadné plochy ako držiaky na monitory.

Náklon obrazovky a iné možnosti

Potrebujete s televízorom manipulovať na dosiahnutie lepšieho pozorovacieho uhla? Potom si všímajte, či daný držiak ponúka aj možnosť náklonu obrazovky a v akom rozsahu uhlov. Väčšina stojanov dnes umožňuje aj nastavenie výšky obrazovky či iné možnosti nastavenia tej ideálnej polohy televízora na stene.

3 základne typy prevedení televíznych držiakov

Každá miestnosť ma iné priestorové charakteristiky a ponúka iné zázemie na umiestnenie televízie. Preto v niektorej bude vyhovovať tradičné uloženie na stenu, no v inej alternatívne možnosti. Vo všeobecnosti sú držiaky na televízie dostupné v troch základných prevedeniach.

Držiaky na zavesenie

Držiaky na zavesenie sú konvenčným a najpoužívanejším typom televíznych držiakov. Ich zadná podstava sa pevne fixuje o podkladovú stenu a na rozteče sa následne kotví samotný televízor. Pri univerzálnych sklopných modeloch je možno televíziu posúvať po konštrukcií držiaka smerom hore a dole, doľava a doprava a takisto polohovať mierny náklon. Moderné alternatívy s výsuvnou a otočnou schopnosťou obsahujú navyše rameno, prostredníctvom ktorého sa dá s televízorom manipulovať aj smerom dopredu a dozadu a korigovať rovinu obrazovky.

Stropné držiaky

Nie vždy je však možné televízor osadiť priamo na stenu, niekedy je žiaduce umiestniť ho priamo do priestoru, bez rušivej prítomnosti televízneho stolíka. Vtedy prichádzajú na rad stropné držiaky. Zvyčajne sa skladajú z ramena fixovaného o strop a zadnej podstavy, na ktorú sa pripevňuje televízor. Rameno je samozrejme teleskopické v určitom rozsahu, preto je možné nastaviť výšku, v ktorej sa televízia má nachádzať. Stropné držiaky ponúkajú väčšiu variabilitu z hľadiska náklonu obrazovky. Výhodou stropných držiakov je tiež vedenie kabeláže k televízii samotným ramenom, čím vám v priestore nebudú zavadzať žiadne nevzhľadné káble. Naopak, nevýhodou je zvyčajne menšia nosnosť v porovnaní s držiakmi určenými na zavesenie na stenu.

Mobilný stojan

Alternatíva k hore uvedeným tipom televíznych držiakov je mobilný stojan. Fixáciou obrazovky je podobný tomu na zavesenie, ramenom stropnému. Avšak, rameno, v tomto prípade dva, nesmerujú k stropu, ale k zemi. Tento držiak je samonosný a aj na kolieskach, čo z televízora vytvára mobilnú súčasť priestoru. Príjemným bonusom je prítomnosť odkladacích priestorov na stojane, napríklad na hernú konzolu.

Všetky uvedené typy televíznych držiakov v rôznych variáciách a takisto aj držiaky na monitory si môžete výhodne zakúpiť v internetovom obchode na webovej adrese https://www.drziakyastoliky.eu/.